Fabricante de iluminación LED para exteriores - Proveedor de iluminación LED para exteriores en China - Proveedor B2B global
6” Inch Outdoor Wall Light
Modelo: JXL-BD-SAT10W-3CCT
Flujo luminoso: 1000LM
LED Chip: SMD 2835 (High Efficiency)
Potencia: 10W (5W x 2)
Light Direction: Up/Down Light
Tensión de entrada: AC 200-240V
Temperatura de color: 3000K, 4000K, 5000K Switchable
IP Rated: IP65
Ángulo del haz: 70°
Body Materials: Aluminium
Tamaño: 2.48 x 4 x 6 Inches / 63 x 100 x 152MM
Operating Temperature: -20°C – +60°C
Garantía: 3 años
Certificate: ISO9001, CE, RoHs, ETL, cETL, FCC, ICES, IP65
European Style Outdoor Wall Lights, Max 10W Semi-round Aluminium Up Down Outside Wall Lights, IP65 Waterproof Garden Wall Lights for Patio, Terrace, Garden, Hallway, Balcony, Porch, Post, Pathway.
Características del producto:
- Modern Semi-Round 6 inch outdoor wall light, input voltage 200-240v(AC)
- 3CCT in one fixture, 3000K/4000K/5000K switchable
- Die-cast Aluminum merterial, durable for outdoor use
- IP65 Rating grade, suitable for wet locations
- Easy to install, only takes a few minutes to install
![]()
Product Specification:
| Nombre del producto | European Style Outdoor Wall Lights 6 Inch |
| Modelo | JXL-BD-SAT10W-3CCT |
| Flujo luminoso | 1000LM |
| LED Chip | SMD 2835 (High Efficiency) |
| Vatios | 10W (5W x 2) |
| Light Direction | Up/Down Light |
| Tensión de entrada | AC 200-240V |
| Temperatura de color | 3000K,4000K,5000K Switchable |
| IP Rated | IP65 |
| Ángulo del haz | 70° |
| Body Materials | Aluminium |
| Talla | 2.48 x 4 x 6 Inches 63 x 100 x 152MM |
| Operating Temperature | -20℃ – +60℃ |
| Garantía | 3 años |
| Certificate | ISO9001,CE,RoHs,ETL,cETL,FCC,ICES,IP65 |
| Applications | front doorway, entryway, garage, driveway, roadway, sidewalk, foyer, porch, balcony, patio, yard, building wall, etc, etc |
Detalles del producto:
European Style Outdoor Wall Lights 6 Inch 3CCT Selectable






Product Description of the 6 Inches Outdoor Wall Light European Style
EXQUISITE DESIGN: Black square-shaped can show a modern and simple style.The classic wall light shape allows you to install in the garden, garage, apartment corridor and house. When you install it, you can enjoy the concise aesthetics of a wall light.
WEATHER-PROOF AND RUST-RESISTANT: Aluminum die-casting shell with tempered glass, protection level reached IP65. Effectively prevent dust from entering. Waterproof design, can also light up the courtyard in rainy days, easy to deal with bad weather.
High Quality Materials: Outside wall lights body is solid enough due to High quality Die-cast aluminium, moreover, Hi-tech painting not only feeling top-end, but also keep product from rust and paint-shedding.
Easy Installation: This outside wall light only takes a few minutes to install. Just wall mounting with screws and connect the cable directly, Complete, turn on, so easy!








