Fabricante de iluminación LED para exteriores - Proveedor de iluminación LED para exteriores en China - Proveedor B2B global
Luces de escalón de 7 pulgadas 5CCT
Modelo: JXL-ST07-5CCT
Potencia: 5W
Tamaño: 7 Inch Retaining Wall Light
Tensión de entrada: CA/CC 12 V
Color: Marrón
Flujo luminoso: 450lm
Temperatura de color: 2700K 3000K 3500K 4000K 5000K Switchable
Material: Aluminio fundido a presión
CRI: >90
Ángulo del haz: 50 degree
Índice de impermeabilidad: IP65
Trabajando Temp.: -20 grados - +40 grados
Vida útil: > 50.000hrs
Garantía: 3 años
7 Inch 3W 5CCT LED Step Lighting, 12V-24V AC/DC, Color Switchable Low Voltage Hardscape Paver Light, ETL Listed
This ETL listed 7 inch 5CCT LED step lights delivers 270lm of soft white light while only using 3W of power. Bad weather won’t be an issue for this light thanks to the IP65 waterproof rating while the downward shine perfectly lights your decks, barbecue fire pits, landscape steps, flowerbeds, and masonry walls.
Características del producto:
- 5CCT in one fixture and selectable (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K)
- High CRI more than 90
- 12V AC/DC low voltage
- Die-cast aluminum light bar
- Cuttable stainless steel plate
- IP65 waterproof rating
- Durable & corrosion-resistant
![]()
Especificación del producto:
| Modelo | JXL-ST0703-5CCT |
| Vatios | 3W |
| Talla | 7 Inch step light |
| Tensión de entrada | CA/CC 12 V |
| Color | Marrón |
| Flujo luminoso | 270lm |
| Temperatura de color | 2700K 3000K 3500K 4000K 5000K Switchable |
| Material | Aluminio fundido a presión |
| CRI | >90 |
| Ángulo del haz: | 50 degree |
| Grado de impermeabilidad | IP65 |
| Temp. de trabajo. | -20 grados - +40 grados |
| Vida útil | > 50.000hrs |
| Garantía | 3 años |
Detalles del producto:
7 Inch 3W 5CCT Selectable Step Light









Product Description:
5CCT Selectable: This LED 5cct outdoor hardscape light has 5 light colors, 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. You can switch light color by simply pressing the button on the light body
Outdoor Step Lights: With a working temperature range of -4℉-122℉ and an IP65 waterproof rating, Goldsuno LED low voltage step lights is perfect for outdoor assembly.
Widely Used: Powered by 12V -24V AC/DC voltage, this light can be used to light barbecue fire pits, landscape steps, retaining walls, decks, flowerbeds, and masonry walls. The cuttable stainless steel plate lets you easily adjust the width to meet your needs by cutting along the dotted line on it.
High Lumen Lighting: Emitting 310lm of 2700K soft white light, this LED step light only needs 5W to match the output of a 10W halogen light. The 50⁰ downward beam angle eliminates glare, while the CRI of 90 displays the true color of objects.
Build Strong: Step lighting made with detachable aluminum light bars and stainless steel mounting plate,IP65 waterproof.
Quality Assurance: Goldsuno’s led step light use high quality materials. It has a long 50,000hrs lifespan and comes with a 3-year warranty.








